taktrochujinysekac@gmail.com

Co možná nevíš o bavlně?

BAVLNA je přírodní textilní materiál rostlinného původu, který se produkuje s přísadou pesticidů a hnojiv či v bio kvalitě. Ten rozdíl je opravdu velký, pojď se na to podívat.

  • Většina bavlny se pěstuje z geneticky modifikovaných semen a je extrémně náročná na vodu. Do ni se dostávají pesticidy, které mohou způsobit úhyn ryb, zvířat a vážné zdravotní komplikace u lidí. 
  • K vyprodukování jednoho bavlněného trička je potřeba 2650 litrů vody, což odpovídá asi 40-ti sprách.
  • Produkce biobavlny snižuje zátěž toxických látek na životním prostředí o 90%, efektivně využívá zdroje, využívá zdroje a vytváří zdravější půdu, která lépe zadržuje vodu a při pěstování se nepoužívají pesticidy či škodlivá hnojiva. Lidé, kteří biobavlnu zpracovávají, se nedostanou do styku s nebezpečnými barvami, které mohou způsobit rakovinu, mají zaručené spravedlivé mzdy a bezpečné pracovní podmínky. 

Přírodní materiál podobný viskóze, který můžeme zvolit místo bavlny, je určitě Lyocell. Vlákna regenerované celulózy pocházejí ze dřeva - nejlépe z eukalyptu, který rychle roste a nepotřebuje závlahu ani chemické ošetření proti škůdcům. Skvělou vlastností je i 100% biologická rozložitelnost a kompostovatelnost.

Pokud se rozhodnete zvolit přírodní materiály živočišného původu, máte na výběr mezi vlnou, kašmírem či hedvábím. I u těchto materiálů věnujte pozornost tomu, jak ohleduplně se zachází se zvířaty a půdou. Vlna a kašmír jsou pachuodolné, což je velká výhoda oproti umělým materiálům, ale zároveň jsou více náchylné na údržbu - především praní. V případě hedvábí hledejte garanci výrobce (peace silk), při které nedochází k házení žívého bource morušového do vroucí vody.

❤ Jakákoliv forma dalšího použití již vyrobených produktů znamená menší potřebu po pěstování a tím i menší zátěž životního prostředí ❤.